Český jazyk a literatura

Charakteristika předmětu:

A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě…..“ (Karel Čapek)

Ve výuce českého jazyka a literatury žáci získávají přiměřené poučení o jazyku – ve svém obsahu i rozsahu prohloubeném ve srovnání se základním vzděláváním – jako východiska ke komunikaci v různých, i náročnějších typech mluvených i psaných textů. To umožní vybudovat kompetence pro jejich recepci a produkci a pro čtení s porozuměním, jež povede k hlubokým čtenářským zážitkům. Učitel iniciuje hovory či úvahy o nich. Rozvoj těchto schopností a dovedností spolu s osvojením vymezených poznatků teoretických je důležitý nejen pro studium češtiny, ale i obecněji, neboť v jazykovém ztvárnění je uloženo mnoho poznatků a nové myšlenky se obvykle vyjadřují přirozeným jazykem.

Cíle vyučovacího předmětu český jazyk a literatura lze dosáhnout při těsném propojení jeho jazykové a literární složky. V cíli jazykového vyučování se zdůrazňuje komunikativní funkce jazyka. Jazykové vyučování plní úlohu integračního činitele všech učebních předmětů gymnázia.

 

Hodinová dotace

Čtyřleté studium

  • 1. ročník – 3 hodiny

  • 2. ročník – 4 hodiny

  • 3. ročník – 4 hodiny

  • 4. ročník – 4 hodiny

Osmileté studium

  • 1. ročník – 4 hodiny

  • 2. ročník – 4 hodiny

  • 3. ročník – 4 hodiny

  • 4. ročník – 4 hodiny

  • 5. ročník – 3 hodiny

  • 6. ročník – 4 hodiny

  • 7. ročník – 4 hodiny

  • 8. ročník – 4 hodiny

Šestileté studium

  • 1. ročník – 3 hodiny

  • 2. ročník – 4 hodiny

  • 3. ročník – 3 hodiny

  • 4. ročník – 3 hodiny

  • 5. ročník – 3 hodiny

  • 6. ročník – 2 hodiny

Pro zvýšení efektivnosti při praktickém procvičování učiva jsou zařazeny v týdenním plánu výuky dělené hodiny s polovičním počtem žáků:

  • na nižším gymnáziu v primě až v tercii dvě dělené hodiny, v kvartě jedna hodina,

  • na vyšším gymnáziu ve všech ročnících po dvou hodinách,

  • na česko-francouzské sekci ve všech ročnících jedna hodina.

 

Aktivity nebo akce pořádané pravidelně, aktivity pro nadanou mládež

  • 3. ročník – literárně-historická exkurze do Prahy (3 dny)

  • v průběhu školního roku vždy několik návštěv divadelních představení pro zájemce (olomoucká divadla: Moravské divadlo, Tramtarie; brněnská: Husa na provázku, HaDivadlo, ostravská: Bezruči)

  • každý školní rok navštíví všechny třídy nové představení školního divadla Slovanský tyátr

  • pravidelná účast v nejrůznějších soutěžích: olympiáda v českém jazyce, recitační soutěže (např. Memoriál Rostislava Čtvrtlíka), literární soutěže (např. Festival tvůrčího psaní Literární akademie, Čapkoviny, Komenský a my, Cena Maxe Broda)

  • Exkurze a přednášky: Státní vědecká knihovna Olomouc, Univerzitní knihovna Olomouc, Okresní knihovna v Olomouci (pořady pro nižší gymnázium)

 

Seznam používané literatury:

Nižší ročníky víceletého gymnázia:

  • PhDr.  Eva  Hošnová, CSc. a kol.: Český jazyk pro 6., 7., 8., 9. roč. ZŠ  (a odpovídající ročníky víceletého gymnázia) – SPN Praha

  • Josef Soukal a kol.: Čítanka pro 6., 7., 8., 9. roč. ZŠ (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) – SPN Praha

 

Vyšší ročníky víceletého gymnázia a čtyřleté gymnázium:

pro studenty závazná čítanka – dle výběru učitele je možno zvolit:

  • Prokop Vladimír:

Čítanka k Dějinám literatury od starověku do počátku 19. stol.

Čítanka k Literatuře 19. a počátku 20. století (od romantiků po buřiče)

Čítanka k Přehledu světové literatury 20. století

Čítanka k  Přehledu české literatury 20. století 

  • Sochrová Marie: Čítanka k Literatuře v kostce – pro 1. roč. a násl.

  • Soukal Josef a kol.: Čítanka pro 1., 2., 3., 4. roč. gymnázií

ze studijní literatury je možno zvolit:

  • Nová literatura pro SŠ, učebnice a pracovní sešit Didaktis

  • Nová literatura pro SŠ, učebnice a pracovní sešit Taktik
  • Balajka Bohuš: Přehledné dějiny literatury

  • Jakubíček, D.: Literatura v souvislostech 1 – 4, Plzeň, Fraus 2013

  • Odmaturuj z literatury.

  • Odmaturuj z literatury 2

  • Prokop Vladimír:

Dějiny literatury od starověku do počátku 19. stol.

Literatura 19. a počátku 20. století (od romantiků po buřiče)

Přehled světové literatury 20. století

Přehled české literatury 20. století 

  • Soukal Josef a kol.: Literatura pro 1. roč. a násl.

 

 

pro jazykovou výuku:

  • Bezpalcová, V. a kol.: Mluvnice, komunikace a sloh, Fraus 2011

  • Kostečka Jiří: Český jazyk pro 1. roč. a násl.

  • Sochrová Marie:

Český jazyk v kostce

Cvičení k  Českému jazyku v kostce

  • Komunikace v českém jazyce pro SŠ učebnice + pracovní sešit, nakl. Didaktis

  • Český jazyk k maturitě, Taktik

 

Seznam vyučujících:

  • Mgr. Jarmila Beková, Ph.D.

  • Mgr. Zuzana Blahunková
  • PhDr. Naděžda Hronová

  • Mgr. Renata Jirková

  • Mgr. Miroslava Kestlová
  • PhDr. Alexandra Kozlová – předseda PK

  • Mgr. Martina Komsová
  • Mgr. Daniel Krč

  • Mgr. Kateřina Křížová, PhD
  • Mgr. Silvie Langerová

  • Mgr. Jarmila Obrtelová

  • Mgr. Hana Pavelčáková

  • Mgr. Ervína Pospíšilová 

  • Mgr. Lenka Pospíšilová

  • Mgr. Vendula Rulcová
  • Mgr. Milada Svozilová

  • Mgr. Ivana Táborská

  • Mgr. Dana Zívalíková
  • Mgr. Ivana Žádníková

 

Odkazy na materiály a důležité stránky předmětu:

Literatura

www.mojecestina.cz

www.testpark.cz/testy/literatura

www.testi.cz

www.stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz

Pravopis, mluvnice

www.pravopisne.cz

www.ocestine.cz

www.cestina.diktaty.cz

www.naucsepsat.cz

www.diktaty-a-pravopisna-cviceni.webnode.cz

www.umimecesky.cz (pravopis, mluvnice i čtenářská gramotnost)

www.onlinecviceni.cz

www.pravopiscesky.cz

Maturita

www.novamaturita.cz

www.statnimaturita-cestina.cz/didakticky-test

 

Úspěchy:

2025

Olympiáda z českého jazyka – 1. kategorie

okresní kolo:

      1. místo - Andrea Linhartová, 4. B8

Olympiáda z českého jazyka – 2. kategorie

okresní kolo:

      4. místo - Barbora Fojtášková, 7. B8

 

Recitační soutěže

 

Čtvrtlístek - regionální kolo

        1. místo - Jáchym Cerula, 1. A (postup do celostátního kola)

 

2024

Olympiáda z českého jazyka – 2. kategorie

okresní kolo:

      4. místo - Matyáš Adam Cohl. 5. A8

 

Recitační soutěže

Wolkerův Prostějov 

      1. místo Jiří Robenek, 6. A8 (postup do celostátního kola)

Čtvrtlístek

        1. místo Jiří Robenek, 6. A8 (postup do celostátního kola)

 

2023

Olympiáda z českého jazyka – 1. kategorie

okresní kolo:

  1. místo – Ester Valová, 4. A8

Olympiáda z českého jazyka – 2. kategorie

okresní kolo:

  1. místo – Michaela Uličná, 6. A8
  2. místo - Olga Tiefenbachová, 2. C

Olympiáda z českého jazyka – 1. kategorie

krajské kolo:

  1. místo – Ester Valová, 4. A8

Olympiáda z českého jazyka – 2. kategorie

krajské kolo:

     4. místo – Michaela Uličná, 6. A8

     5. místo - Olga Tiefenbachová, 2. C

 

2022

Olympiáda z českého jazyka – 1. kategorie

krajské kolo:

  1. místo – Ela Chlebaňová, 4. B8

celostátní kolo:

  1. místo – Ela Chlebaňová, 4. B8

                                         
Evropa ve škole

krajské kolo literární části – III. kategorie

  1. místo – Ela Chlebaňová, 4. B8

     čestné uznání – Jan Vacek, 4. A8

 
krajské kolo literární části – IV. kategorie

  1. místo – Vojtěch Ondrák, 3. C
  2. místo – Vanesa Smiešková, 7. A8
  3. místo – Lenka Glücková, 4. A

 

2021

Olympiáda v českém jazyce – 1. kategorie

okresní kolo:

  1. místo – Michaela Uličná, 4. A8

Olympiáda v českém jazyce – 2. kategorie

okresní kolo:

  1. místo – Radek Svoboda, 8. A8

Olympiáda v českém jazyce – 1. kategorie

krajské kolo:

  1. místo – Michaela Uličná, 4. A8

Olympiáda v českém jazyce – 2. kategorie

krajské kolo:

  1. místo – Radek Svoboda, 8. A8

 

Evropa ve škole

krajské kolo literární části – II. kategorie

  1. místo – Ela Chlebáňová, 3. B8
  2. místo – Barbora Fojtášková, 3. B8
  3. místo – Michaela Uličná, 4. A8

krajské kolo literární části – III. kategorie

  1. místo – Vojtěch Ondrák, 2. C

ústřední kolo literární části – II. kategorie

  1. místo – Barbora Fojtášková, 3. B8

ústřední kolo literární části – III. kategorie

čestné uznání – Vojtěch Ondrák, 2. C

 

2019

Evropa ve škole

krajské kolo:

1. místo - 1. kategorie Dora Krumniklová, 1. B8

2. místo - 3. kategorie Vanesa Smiešková, 4. A8

3. místo - 2. kategorie Michal Jelínek, 3. A8

Olympiáda v českém jazyce

okresní kolo:

1. místo – Jolana Knillová, 4. A8

krajské kolo:

1. místo – Jolana Knillová, 4. A8, postup do celostátního kola

Memoriál Rostislava Čtvrtlíka (recitační soutěž Čtvrtlístek)

oblastní kolo:

1.místo v kategorii dramatizace – Eliška Uhlířová, 3. A + Martin Mackovík, 7. A8

2.místo v kategorii sólový přednes – Matěj Telička, 3. A, postup do celostátního kola

celostátní kolo:

1. místo v kategorii dramatizace– Eliška Uhlířová, 3. A + Martin Mackovík, 7. A8

 

2018

Evropa ve škole

krajské kolo literární části - II. kategorie:

1. místo - Michal Jelínek, 2. A8

III. kategorie:

2. místo - Vanesa Smiešková, 3. A8

Esejisticko prezentační soutěže s názvem „V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu!“ – týmová práce

oblastní kolo:

1. místo: Martin Zatloukal + Marie Krejčířová, 7. A8

finále (prezentace):

1. místo - Martin Zatloukal + Marie Krejčířová, 7. A8

Memoriál Rostislava Čtvrtlíka (recitační soutěž Čtvrtlístek)

oblastní kolo:

2. místo - Eliška Uhlířová, 2. A

3. místo - Tereza Horáčková, 3. A

celorepublikové kolo Děčín:

Eliška Uhlířová, 2. A

 

2017

Olympiáda v českém jazyce – 1. kategorie

okresní kolo:

2. místo - Radek Svoboda, 4. A8

krajské kolo:

1.místo - Radek Svoboda, 4. A8, postup do celostátního kola

Olympiáda v českém jazyce – 2. kategorie

okresní kolo:

1.místo - Martin Zatloukal, 6. A8

krajské kolo:

2. místo - Martin Zatloukal, 6. A8, postup do celostátního kola (zde byl na 5. místě z mnoha studentů z celé republiky)

Memoriál Rostislava Čtvrtlíka (recitační soutěž Čtvrtlístek)

celorepublikové kolo Děčín:

1. místo v kategorii dramatizace - Veronika Špačková + Marek Řihák, 3. B