Studenti naší francouzské sekce se na den stali poslanci Evropského parlamentu

Studenti naší francouzské sekce se na den stali poslanci Evropského parlamentu

Ve středu 13. dubna 2022 se v prostorách Francouzského institutu v Praze uskutečnil první ročník simulace jednání Evropského parlamentu. Za naše gymnázium se akce účastnilo celkem 13 studentů a studentek 5. a 6. ročníku. Ti se na den proměnili v poslance a poslankyně Evropského parlamentu a zažili pravé evropské vyjednávání. Jednacím jazykem byla samozřejmě francouzština.

Simulace jednání Evropského parlamentu byla organizována prestižní francouzskou vysokou školou SciencesPo Paris a francouzským velvyslanectvím v Praze. Akce se účastnila devadesátka studentů napříč česko-francouzskými sekcemi, gymnázii s rozšířenou výukou francouzského jazyka a Francouzským lyceem v Praze. Cílem bylo zažít si na vlastní kůži práci poslanců na návrhu rezoluce týkající se evropské bezpečnosti. Naši studenti předvedli skvělý výkon a dokonce se dvě studentky staly předsedkyněmi politických frakcí zastoupených v Evropském parlamentu.

Pro veliký úspěch se organizátoři rozhodli v akci pokračovat a vytvořit tak i v České republice tradici simulací jednání Evropského parlamentu ve francouzském jazyce.