Fyzika
Charakteristika předmětu:
Fyzika je věda, která zkoumá hmotu, její vlastnosti a chování v průběhu různých dějů a získané poznatky popisuje jazykem matematiky. Pomáhá nám odhalit, jak funguje svět kolem nás, včetně vesmíru nebo elementárních částic.
„Fyzikální zákony platí i tam, kam jsme se ještě nedívali.“ Richard Phillips Feynman
Hodinová časová dotace
Čtyřleté studium
-
1. ročník – 3 hodiny
-
2. ročník – 2 hodiny
-
3. ročník – 3 hodiny
-
4. ročník – 2 hodiny
Osmileté studium
-
1. ročník – 2 hodiny
-
2. ročník – 2 hodiny
-
3. ročník – 3 hodiny
-
4. ročník – 2 hodiny
-
5. ročník – 3 hodiny
-
6. ročník – 2 hodiny
-
7. ročník – 3 hodiny
-
8. ročník – 2 hodiny
Šestileté studium
-
1. ročník – 2 hodiny
-
2. ročník – 2 hodiny
-
3. ročník – 3 hodiny
-
4. ročník – 3 hodiny
-
5. ročník – 3 hodiny
-
6. ročník – 3 hodiny
Volitelné a nepovinné předměty
Dvouletý seminář z fyziky pro studenty 3. ročníku VG
Jednoletý seminář z fyziky pro studenty 4. ročníku VG
Náplní seminářů je zopakování, prohloubení a rozšíření učiva středoškolské fyziky
Aktivity
Možnost účasti na soutěžích:
Fyzikální olympiáda
Astronomická olympiáda
Fyziklání
Fyzikální náboj
Olorobot
Seznam používané literatury:
Nižší ročníky víceletého gymnázia:
-
Fyzika pro základní školy a víceletá gymnázia 6, Fraus
-
Fyzika pro základní školy a víceletá gymnázia 7, Fraus
-
Fyzika pro základní školy a víceletá gymnázia 8, Fraus
-
Fyzika pro základní školy a víceletá gymnázia 9, Fraus
Vyšší ročníky víceletého gymnázia a čtyřleté gymnázium:
-
Fyzika pro gymnázia – Mechanika
-
Fyzika pro gymnázia – Molekulová fyzika a termodynamika
-
Fyzika pro gymnázia – Mechanické kmitání a vlnění
-
Fyzika pro gymnázia – Elektřina a magnetismus
-
Fyzika pro gymnázia – Optika
-
Fyzika pro gymnázia – Fyzika mikrosvěta
-
Sbírka úloh s fyziky pro SŠ
-
Mgr. Jiří Kříž – předseda předmětové komise
-
Mgr. Gabriela Hlačíková
-
Mgr. Roman Chvátal
-
RNDr. Veronika Kvapilová
-
Mgr. Martina Malínková
-
Mgr Petra Martíšková
-
Mgr. Martin Ochmann
-
Mgr. Ladislav Sedláček
-
Mgr. Jitka Svozilíková
-
Mgr. Robert Weinlich
-
Mgr. Jarmila Weinlichová
Odkazy na materiály a důležité stránky předmětu:
-
Laboratoř ve vašem mobilu: https://phyphox.org/
Úspěchy:
Školní rok 2018/2019
Vojtěch Dienstbier, 7. B8
-
1. místo v celostátním kole S0Č v oboru fyzika
-
10. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie AB
-
3. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie AB
Natálie Maleňáková, 6. A8
-
7. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie AB
-
1. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
2. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie AB
-
1. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
1. místo v krajském kole fyzikální olympiády kategorie C
Patsch Tomáš, 4. A8
-
5. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
4. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie EF
-
2. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
1. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie EF
-
1. místo v okresním kole fyzikální olympiády kategorie E
Šimon Bláha, 4. A8
-
3. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie EF
-
5. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
5. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie EF
Hynek Jakeš, 5. B8
-
6. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
3. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
1. místo v krajském kole Fyzikální olympiády kategorie D
Hana Horálková, 3. A8
-
1. místo v okresním kole Fyzikální olympiády kategorie F
Matouš Mišta, 2. A8
-
1. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie GH
-
2. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie GH
-
3. místo v okresním kole Fyzikální olympiády kategorie G – Archimédiáda
Veronika Bartáková, 3. A8
-
3. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie EF
Hynek Jakeš, David Vraj, Tomáš Patsch, Jan Benjamin Puškáš, Tomáš Sklenář
-
3. místo v kategorii C1 Fyziklání 2019
Šimon Bláha, Tomáš Patsch, Vojtěch Kubala, Štěpán Navrátil
-
1. místo v krajském kole Junior náboj
Veronika Bartáková, Jan Blecha, Hana Horálková, Viktorie Smékalová
-
4. místo v krajském kole Junior náboj
Školní rok 2017/2018
Natálie Maleňáková, 5. A8
-
1. místo v celostátním kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
1. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie CD
-
1. místo v krajském kole Astronomické olympiády kategorie AB
-
1. místo v krajském kole Fyzikální olympiády v kategorii D
-
Účast v mezinárodním kole Astronomické olympiády na Srí Lance
Hynek Jakeš, 4. B8
-
1. místo v krajském kole Fyzikální olympiády kategorie E
-
1. místo v okresním kole Fyzikální olympiády kategorie E
Šimon Bláha, 3. A8
-
3. místo v krajském kolo Astronomické olympiády kategorie EF
Tomáš Patsch, 3. A8
-
1. místo v krajském kolo Astronomické olympiády kategorie EF
Veronika Bartáková
-
1. místo v krajském kolo Astronomické olympiády kategorie GH